Kinas eksport av sjeldne jordartmagneter til USA synker, mens globale forsendelser øker

EU var fortsatt det viktigste markedet for kinesiske sjeldne jordmagneter med en import på 2.582 tonn i august.

Fraktcontainere i Los Angeles havn den 15. april 2025. Foto: Patrick T. Fallon/AFP via Getty Images.
28. september 2025

Kinas eksport av permanente sjeldne jordmagneter til USA falt i august, mens landets totale eksport økte. Dette understreker handelsspenningene i den strategisk viktige sektoren.

Kina  eksporterte 6.775 tonn permanente jordmagneter i august, ifølge kinesiske tolldata som ble offentliggjort den 20. september. Det er en økning på 10,2 prosent fra juli og 15,4 prosent fra året før. Det var den høyeste månedlige totalen siden januar da eksporten nådde 6.357 tonn.

EU var fortsatt det viktigste markedet for sjeldne kinesiske jordmagneter med en import på 2.582 tonn i august. Det utgjorde 42 prosent av den totale eksporten og utgjorde en økning på 21 prosent fra juli, som allerede hadde fått en økning på over 50 prosent.

USA, som er den nest største kjøperen, importerte 590 tonn i august, en nedgang på 4,8 prosent fra juli og 11,8 prosent lavere enn i august 2024.

Sjeldne jordartsmetaller, en gruppe på 17 metaller som brukes i alt fra elbiler og vindturbiner til atomubåter, har utviklet seg til å bli et viktig pressmiddel for det kinesiske regimet i handelskrigen med vestlige økonomier.

Kina har nesten monopol på sjeldne jordarter og står for 61 prosent av den globale utvinningen og 92 prosent av raffineringsproduksjonen, ifølge Det internasjonale energibyrået.

I april utvidet det kinesiske regimet sin eksportkontrolliste til å omfatte syv av 17 sjeldne jordartsmetaller, samt magneter som består av tre av disse grunnstoffene. Dette forstyrrer de globale leverandørkjedene som er avgjørende for forsvars-, elektronikk- og bilindustrien.

Tiltaket kom kort tid etter at USAs president, Donald Trump, innførte høye tollsatser på kinesiske eksportvarer. Dette var et ledd i innsatsen for å balansere handelsforbindelser og legge presse på Beijing for å dempe strømmen av ulovlig fentanyl inn i USA.

Eksporten av sjeldne jordarter til USA tok seg kraftig opp igjen i juni og juli og steg til over 600 tonn etter å ha falt til under 50 tonn i mai, som følge av heftige tollforhandlinger mellom Washington og Beijing. I juli kunngjorde Washington at de to partene hadde blitt enige om en rammeavtale for å lette transporten av sjeldne jordarter. Det var etter forhandlingene i Genève at det banet vei for en 90-dagers utsettelse av de fleste høye tollsatser, mens forhandlingene fortsatte.


Les mer

Russland: Falun Gong-utøver dømt til fire års fengsel

Natalja Minenkova gjør Falun Gong-øvelser i Dendropark i Moskva i 2022. Nå er hun dømt til fire års fengsel. Foto: Privat

Hvorfor barn vender seg fra foreldrene sine


Til tross for våpenhvile sier vestlige bedrifter at det fortsatt er forstyrrelser i forsyningen av sjeldne jordarter. I en rapport fra 17. september advarte EUs handelskammer i Kina, som representerer mer enn 1600 selskaper fra de 27 landene i EU, om at små og mellomstore bedrifter fortsatt står overfor «betydelige» forsyningsproblemer og at det ikke er lagt frem noen «langsiktig, bærekraftig løsning».

Trump hadde en telefonsamtale med Kinas leder, Xi Jinping, den 19. september. Han sa at de to hadde «gjort fremskritt» i handelsspørsmål og pekte på flydeler som USAs mottiltak mot Kinas restriksjoner på sjeldne jordarter.

I en tale i Det hvite hus den 25. august, sammen med Sør-Koreas president, Lee Jae-Myung som da var på besøk, sa Trump at Kina har 200 Boeing-fly som vil bli satt på bakken hvis USA holder tilbake reservedeler.

«Jeg sendte dem alle delene, slik at flyene deres kan fly», sa Trump til journalister. "Jeg kunne holdt dem tilbake. Jeg gjorde ikke det på grunn av relasjonen jeg har. Og nå flyr de."

Representantenes spesialkomité for Det kinesiske kommunistpartiet i USA har sluttet seg til denne strategien. Komiteens leder, representant John Moolenaar (republikaner - Michigan), oppfordret den 20. september administrasjonen til å begrense eller suspendere kinesiske flyselskapers landingsrettigheter i USA, med mindre Beijing gjenoppretter full tilgang til sjeldne jordarter og magneter. Han etterlyste også en gjennomgang av eksportkontroll-politikken for fly, deler og vedlikeholdstjenester til Kina.

I mellomtiden intensiverer Washington og de allierte opp innsatsen for å produsere sjeldne jordartsmagneter utenfor Kina. I juli investerte Pentagon 400 millioner dollar for å bli største aksjonær i det Las Vegas-baserte MP Materials, som forventer å starte kommersiell magnetproduksjon senere i år.

Den 22. september åpnet det kanadiske Neo Performance Materials Europas første store magnetfabrikk for sjeldne jordarter i Estland etter at de har sikret seg kontrakter med de tyske bilprodusentene, Schaeffler og Bosch. Anlegget forventes å produsere 2.000 tonn magnetblokker hvert år. Målet er å mer enn doble denne kapasiteten til 5.000 tonn i løpet av de kommende årene.

Ad i artikkel – AdSense
AD