Med 90 prosent av solcellepanelene og over en million omformere importert fra Kina, kan Australia være spesielt sårbar for den type sikkerhetstrusler som akkurat nå dukker opp i USAs energisektor.
Advarselen kommer fra en australsk strategiekspert etter at en undersøkelse nylig avdekket skjulte kommunikasjonsenheter i kinesisk-produserte solcelleomformere og batterier.
Noen av disse komponentene inkluderer mobilradioer og var ikke oppført i produktdokumentasjonen. Dette kan også potensielt gi hackere fjernadgang til å kontrollere kritisk energiinfrastruktur og omgå brannmurer.
«Vi vet at Kina mener det er nyttig å utsette minst noen elementer av vår kjerneinfrastruktur for risiko for ødeleggelse eller forstyrrelse», sier Mike Rogers, tidligere direktør for USAs nasjonale sikkerhetsbyrå, til Reuters.
«Jeg tror kineserne delvis håper at den utbredte bruken av omformere vil begrense Vestens mulighet til å håndtere sikkerhetsspørsmålet.»
Et cyber-angrep kan potensielt spre kaos i strømnett og infrastruktur og forårsake omfattende strømbrudd.

90 prosent av australske solcellepaneler kommer fra Kina
Rundt 90 prosent av solcellepanelene som er installert i Australia, er per 2024 importert fra Kina, mens de resterende 10 prosentene er produsert i Australia.
I august 2023 produserte Australia 3 prosent av Kinas eksport av omformere, omtrent 1,11 millioner enheter per år.
Som svar på den omfattende avhengigheten igangsatte den australske Labour-regjeringen «Solar SunShot»-programmet til 1 milliard dollar. Programmet har som mål å styrke den innenlandske produksjonen av fornybar energi og samtidig oppnå null-utslipp-ambisjonene.
Som svar på USAs oppdagelse av udokumenterte kommunikasjonsenheter, erkjente energiminister, Chris Bowen, cybersikkerhetsrisikoen som oppstår når man baserer seg på utenlandsproduserte komponenter.
"Jeg mener ikke at vi kan produsere alle solcellepanelene vi trenger i Australia, men vi kan bygge opp en større suveren kapasitet. Og det bør vi gjøre."

77 prosent av elbilene kommer fra Kina
Michael Shoebridge, en tidligere etterretningsoffiser, mener likevel at det ikke bare er Australias utbredte bruk av kinesisk-produserte solcellepaneler som vekker bekymring, men at landets bruk av billige, kinesiske elbiler også utgjør en risiko.
«Våre nasjonale myndigheters politikk i dette sikkerhetsspørsmålet bør endres for å håndtere det», sier han til Epoch Times i en e-post.
Les mer
Tidligere kinesisk rettsleder bekrefter: Organhøstingen er reell
Ny medisin mot alzheimer vekker håp
«Risikoen er høyst reell, og den er uten tvil større her i Australia på grunn av vår betydelige avhengighet av fornybar energi, som solcellepaneler, batterier og kontrollsystemer, som hovedsakelig kommer fra Kina, for å sikre energiovergangen», sier Shoebridge, som nå er grunnlegger og direktør ved Strategic Analysis Australia.
«Biler er også en sentral del av transportsystemet vårt, så sikkerhetsproblemer knyttet til skjulte kommunikasjons- og kontrollsystemer i energi- og transportsystemene våre som kan brukes av kinesiske selskaper og ledelsen i Det kinesiske kommunistpartiet, er urovekkende, alvorlige og reelle.»
I 2024 kom omtrent 77 prosent av alle elbiler som ble solgt i Australia, fra Kina, ifølge EV Central. Flere dominerende kinesiske elbilmerker i Australia er blant annet BYD, MG Motor, GWM (Great Wall Motors), Chery og XPeng.

Shoebridge sa også at trusselen fra kinesisk-produserte komponenter ikke bør undervurderes.
«Slike trusler høres overdrevne, helt til det oppstår en krise og de blir reelle», sier han.
"Det er nesten sikkert at de useriøse kommunikasjonssystemene som er funnet i kinesiske systemer i USA, også finnes i kinesisk teknologi som brukes i stor utstrekning her i Australia.»
«Dessverre er det slik at vi vet langt mindre om omfanget og hvordan vi kan håndtere dette problemet enn vi burde, fordi myndighetene og sikkerhetsorganene våre ikke viser tegn til å ta det alvorlig.»
Det amerikanske energidepartementet har erkjent utfordringene knyttet til hemmeligholdte funksjoner i importert teknologi og etterlyst åpenhet fra produsentenes side.
«Selv om denne funksjonaliteten kanskje ikke har ondsinnede hensikter, er det viktig at de som gjør innkjøp, har full forståelse for funksjonene til produktene de mottar», sier en talsperson for USAs energidepartement.
Ifølge talspersonen er det satt i gang tiltak for å implementere tiltak, som «programvare-materiell-lister», for å sikre omfattende offentliggjøring av alle komponenter i slike enheter.
Epoch Times kontaktet det australske innenriksdepartementet og klima- og energidepartementet for å få en kommentar, men fikk ikke svar innen publisering.