Den kinesiske klesgiganten, Shein: Anklages for tvangsarbeid og giftige klær

Den kinesiske klesgiganten, Shein, har vært i medienes søkelys det siste året. Foto: Jade Gao/AFP via Getty Images.
25. januar 2025
AD

Den kinesiske klesgiganten Shein anklages for å bruke giftige klær og tvangsarbeid. En BBC-undersøkelse viser at syerne på Sheins fabrikker i Guangzhou i Sør-Kina jobber 75 timer i uken.

– Hvis det er 31 dager i en måned, så jobber jeg 31 dager, sier en av arbeiderne til media.

Ifølge BBC, som har snakket med flere syersker ved Shein-fabrikkene, sier at de fleste har bare én fridag i måneden.

En 49 år gammel kvinne fra Jiangxi forteller at folk vanligvis jobber 10-12 timer om dagen.

– På søndager jobber vi tre timer mindre.

David Hachfield fra den sveitsiske organisasjonen Public Eye sa til media at antall timer jobbing per dag ikke er uvanlige, men det er helt klart ulovlig og «bryter med grunnleggende menneskerettigheter».

– Det er en ekstrem form for utnyttelse.

Den kinesiske arbeidsloven sier at en arbeidsuke ikke må overstige 44 timer og at arbeidsgivere må sørge for at arbeidstakerne har minst én hviledag i uken.

Ifølge arbeidere som BBC har lykkes å snakke med, tjener de mellom 4.000 og 10.000 yuan i månenen. Det tilsvarer omtrent 6.000 - 15.400 kroner i måneden.

Ad i artikkel – AdSense
AD