En ny rapport fra State Armor advarer om at Energy Foundation China (EFC), en organisasjon med base i San Francisco og med sterke bånd til Det kinesiske kommunistpartiet (KKP), arbeider for å fremme klimapolitikk som gagner den kinesiske regjeringen og styrker USAs energi-avhengighet fra Kina. EFC, ledet av Zou Ji, som tidligere var kinesisk offiser og som har vært ansvarlig for klimaendrings-strategi, har brukt betydelige midler på forskning og politikkutvikling for å fremskynde overgangen til grønne energikilder i USA.
Ifølge rapporten har USA blitt mer avhengig av Kina for essensielle ressurser som litium-ion-batterier, solcellepaneler, ladestasjoner for elbiler og sjeldne jordartsmineraler. Lovgivere har uttrykt bekymring over potensielle sikkerhetsrisikoer fra kinesiske solcelleomformere. Det hevdes at slike komponenter "kan tillate ekstern tilgang, uautorisert datafiltrering og til og med driftsforstyrrelser."
Tilknytning til Det kinesiske kommunistpartiet (KKP)
Rapporten påpeker at EFCs «nære bånd til kinesiske myndighetsorganer» og ledelsens forbindelse til KKP «bør vekke alvorlig bekymring hos amerikanske politikere om utenlandsk innflytelse på amerikansk energi- og miljøpolitikk». EFCs kontor i Beijing ligger i samme bygg som CITIC Group, et statseid kinesisk investeringsselskap der ledelsen har betydelig erfaring fra kinesiske offentlige organisasjoner. Zou Ji var også medlem av Kinas klimaforhandlings-gruppe under klimakonferansen i Paris i 2015.
Et av EFCs styremedlemmer, Zhang Hongjun, er advokat med base i Washington. Ifølge nettsiden har han jobbet som lovgivende direktør for Kinas nasjonale folkekongress og «mange år i den kinesiske regjeringen» med juridiske og politiske spørsmål.
Videre har EFC inngått partnerskap med offentlige instanser, som China Council for International Cooperation on Environment and Development. Det er et internasjonalt rådgivningsorgan for det kinesiske regimet på høyt nivå.
Støtte til klimapolitikk
Rapporten advarer om at KKP bruker den amerikanske klimalobbyen for å fremme sin agenda for grønn teknologi, spesielt med fokus på strømnett og gjødselmarkedet. Ifølge rapporten har «den raske veksten i grønne energi-initiativer i USA undergravd amerikansk energi-dominans, skapt betydelige økonomiske og geopolitiske fordeler for Kina, samt åpnet store muligheter for KKP å utøve større innflytelse på amerikansk industri».
Les mer
Global kidnapping på fremmarsj
Det stressede, moderne mennesket søker glede mer enn noensinne
EFC har investert millioner av dollar i organisasjoner som promoterer grønn energi, slik som Rocky Mountain Institute og Natural Resources Defense Council (NRDC), begge kjent for arbeidet med miljøspørsmål. NRDC ble gjenstand for gransking i 2018 da to lovgivere ba om dokumenter om relasjonen deres til Kina.
State Armor-rapporten kaller EFC en «kanal for koordinering av klimapolitikk» mellom Kina og USA. Den bemerker at EFC ga støtte til et arrangement med Californias guvernør, Gavin Newsom, under besøket hans i Kina i 2023.
Michael Lucci, grunnlegger og leder av State Armor, skrev et brev den 11. juni der han oppfordrer kongressen til å undersøke EFC. Han sier: "Kongressen må handle ... EFC er ikke en passiv observatør, men en aktiv aktør i en geopolitisk kamp hvor USAs energisikkerhet og globale lederskap står på spill."
Klimaaktivisme som våpen
Josh Hodges, USAs kinesiske økonomiske og sikkerhetspolitiske kommisær, uttaler at rapporten viser "klassisk KKP-atferd på alle områder." Han forklarer at det er velkjent blant USAs myndigheter at KKP aktivt bruker private selskaper for å fremme sine mål, enten det gjelder energi, material-dominans eller informasjonskampanjer. "De er svært effektive til å bruke tilsynelatende legitime forretningsforbindelser for å styrke sin innflytelse", sier han.
Jason Isaac, grunnlegger og administrerende direktør i American Energy Institute, mener rapporten belyser hvordan KKP utnytter nonprofit-organisasjoner i USA. Han bemerker at "vi ser mer dokumentasjon på koordinerte forsøk fra Det kinesiske kommunistpartiet for å infiltrere politiske nonprofit-institusjoner, forskningsinstitusjoner utdanningsresultater, og de finansierer en markedsføringskampanje som ikke er basert på virkeligheten, fakta eller matematikk", sa Isaac til Epoch Times. Ifølge ham "bruker de klimaaktivisme som våpen, og det undergraver virkelig USAs energisikkerhet."
Selv om naturgass fortsatt ble den dominerende energikilden i USA i 2024, har produksjonen av fornybar energi satt nye rekorder. Ifølge Energy Information Administration økte solenergiproduksjonen med 25 % og vindkraftproduksjonen med 8 %. Hodges advarer om at "Kina ønsker å dominere dette markedet". "De ønsker å være de eneste som kan levere nødvendig infrastruktur."
Hodges påpeker at jo mer KKP får tilgang og kontroll, desto vanskeligere blir det for andre amerikanske selskaper å lykkes. Han argumenterer for at USA har en viktig rolle i å tilby energisikkerhet til internasjonale partnere slik at "de ikke blir avhengige av fiendtlige nasjoner". “Kina ønsker tydeligvis ikke dette”, sier han. “De vil at vi skal fokusere på grønn energi; noe som vil være svært, svært kostbart og som gir Kina fordeler.”